  • M18 FUEL 1/2″ Impact Wrench w/ Friction Ring Tool Only M18FIWF12-0
Description M18 FUEL 1/2″ Impact Wrench w/ Friction Ring Tool Only M18FIWF12-0   Details Powered by FUEL™ technology, the M18FIWF12-0 delivers 300Nm of torque in a compact design. The Milwaukee® POWERSTATE™ Brushless Motor provides increased efficiency, lasts longer and delivers maximum power. REDLINK PLUS™ Electronic Intelligence allows the operator to choose between 4 fastening modes with Milwaukee’s proprietary DRIVE CONTROL™ feature. This FUEL™ 1/2” Compact Impact Wrench utilises a friction ring design for maximum socket retention.   Features         Milwaukee® POWERSTATE™ Brushless Motor provides more power, more run-time, and longer life.         REDLINK PLUS™ Electronic Intelligence enables advanced communication between your batteries and tools, allowing for unmatched levels of performance, protection, and productivity.         The Milwaukee® REDLITHIUM™ Battery Pack is the most durable pack on the market delivering more run-time, power and longer battery life.         Mode 1 for precision work         Mode 2 helps prevent damage to the fasteners and the material         Mode 3 delivers maximum performance for the toughest applications         Mode 4 intelligently detects when the tool has impacted on a fastener for one second automatically shutting the tool down, reducing overdriving and damaging materials   Specifications Voltage 18V Length 186mm Weight 1.1kg Torque 40 / 120 / 300 / 120Nm Speed 1700 / 2000 / 2500 / 2000 RPM Tool Warranty 5 Years   Inclusions (1) M18 FUEL™ 1/2″ Impact Wrench w/ Friction Ring (Tool only) (M18FIWF12-0) (1) Belt Clip (Not included) Battery and Charger Sold Separately
Cordless Tools
Cordless Tools
  • Makita 100G White Multi Tool Sand Paper B-21705
  • Makita 120G Long Life Multi Tool Sand Paper B-21593
  • Makita 240G Long Life Multi Tool Sand Paper B-22931
  • Makita 240G White Multi Tool Sand Paper B-21711
  • Makita 100G Red Long Life Multi Tool Sand Paper 10 Pack B-21587
  • Bosch Blue 18V 6.0Ah GBA Lithium-ion Battery